Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neupínejme se při vzdělávání a výchově jen na koeficienty

Pokud na 1. září nahlížíme jako na cosi individuálního, opřeného o zkušenosti, zážitky a záměry své nebo svých ratolestí, je to jistě na místě.

První školní den již tak nějak opakovaně zažívám se svým školou povinným synem. Nevím, zda také naše prožívání dosahuje stejné intenzity, přeci jen můj odstup je léty větší, přesto se snažím ho nedráždit otázkami typu: jestli už se těší do školy, má-li vše sbaleno a co ještě zapomněl či ne… I tak prožívá svůj díl nervozity a zároveň očekávání „nového“ a neznámého v již třetí třídě ZŠ. Možná si již zvykl na to, že končícím srpnem začíná září a škola k tomu taky patří. Proto se nijak záměrně „netrápíme“ tím, jak moc nebo málo je vše připraveno a průběžně vršíme takovou jakousi provizorně se tvářící hromádku, kterou koncem srpna syn zhlédne a konstatuje, že „jo, dobrý a dál uvidíme“.

Nechci nyní přepočítávat, co a kolik stojí, neboť o tom každý z rodičů jistě ví své. Také asi zřejmě nemá příliš cenu rozepisovat se o tom, že, když „jsme chodili do školy my, všechno bylo o hodně lacinější anebo jsme z toho všeho, co musejí mít naše děti, potřebovali tak 1/3.“ Jistě, cenové relace byly možná o něco odlišné, ale v zásadních věcech, jako jsou základní školní potřeby na psaní, ruční dovednosti apod. takové odlišnosti nebyly. Jak nakonec volí rodičové a jak náročné jsou proto i jejich děti, je věcí také hodně subjektivní. Syn donesl v tomto ohledu domů lísteček s výčtem toho, co jako „třeťák“ bude potřebovat. A protože si některé věci zachoval z předchozích ročníků a něco získal od známých, mohlo to ušetřit některou námahu (i finance) s dodatečným sháněním věcí. Jistě ale jsou rodiny s více dětmi, které školní rok vždy donutí, aby pečlivě vážily výběr školních potřeb, protože jednu jejich variantu musejí obstarávat ve víceré verzi.

Pokud na 1. září nahlížíme jako na cosi individuálního, opřeného o zkušenosti, zážitky a záměry své nebo svých ratolestí, je to jistě na místě. Určitě nejen já si spojuji školu se získáním vzdělání a dovedností svého syna. Také on se už nějak projevuje a naznačuje, jak se mohou ubírat jeho příští záměry a zájmy. Řadu z nich realizuje, jiné postupně ovlivníme a na jiné se možná ani nedostane. Individuální úroveň je určující, limitující a dominující. Škola – zejména základní – je tím, kam jsme s jistými očekáváními kdysi vstupovali my sami (dnes rodičové) a kde, jak nyní doufáme, získají také naše děti výchozí předpoklady pro další život, pokud možná ty nejlepší.

Základní škola, resp. základní stupeň vzdělávání je součástí také celého vzdělávacího systému, kde, jak jsme se mohli dovědět z nedávné debaty pravidelných nedělních OVM na ČT 1 v pořadí také se 17. ministryní školství K. Valachovou, chystá tato dáma některé zásadní změny z hlediska financování – a to jak na úrovni platů učitelů, tak např. v podpoře regionálního školství atd. Pro někoho více nebo méně záživná debata, pro další něco, co už se po létech proklamovaných změn a často se stejně dál vršících problémů, už snad ani nestojí za tu ztrátu času. Otázkou zůstává, zda tím se problematika školství, vzdělávání a výchovy, organizace a personální práce vyčerpává. Osobně mi z toho tak nějak kouká, že je řada méně nebo více významných problémů, které souvisejí s fungováním školství obecně, jednotlivých škol a vzdělávacích institucí. Uvedu nyní ty, o nichž přemýšlím v realitě související s působností základní školy (třeba právě té, kam chodí syn).

  • Zcela jistě problematika inkluzivního vzdělávání – mostecký region patří k těm, kde je realita začleňování procesem, který je otevřený, zároveň limitující na individuální úrovni jednotlivců i škol. Navíc je tu obecně panující povědomí v části veřejnosti o jisté „zbytečnosti“ a samoúčelnosti této procedury;
  • Práce s menšinami a sociálně znevýhodněnými skupinami;
  • Zaměstnatelnost lidí, jejichž úroveň vzdělání neodpovídá požadavkům a nabídce na trhu práce a jaké jsou možnosti už na základní úrovni školského vzdělání tuto problematiku řešit, včetně otevření možnosti v sociálně slabých lokalitách doplnit si toto vzdělání také u dospělé populace[1]. Propojení těchto aktivit se základními školami, obcí a městem;
  • Úroveň vzájemného posílení vazby školy a veřejnosti – nejde jen o konkrétní dítě, jeho prospěch a vzdělání, ale o formu průběžných kontaktů vzhledem k lokalitě, jejím problémům a vzájemnému vlivu školy a rodičů na kvalitu výchovy a vzdělávání dětí a mládeže;
  • Vzhledem k dění ve společnosti – narůstání xenofobních nálad ve společnosti posoudit z pohledu pozitivního podílu školy, jak na tyto rizikové faktory děti připravit, vysvětlit jim a otevřít možnost obracet se na pedagogické pracovníky jako jakési rádce při hledání odpovědí na každodenní problémy, které zaskočí nejen nás, dospělé, ale i děti.

Chci věřit a doufám, že touto obsahovou stránkou se naše školství, resp. jeho již základní úroveň bude průběžně zabývat. Zvýšení platů nebo marné hledání a přemýšlení o nastavení optimálního způsobu, resp. nějakého koeficientu na žáka, učitele nebo třídu či na co snad ještě totiž ještě nezmění kvalitu mezilidských vztahů, které jsou odrazem širších kulturních, sociálních a psychologických vazeb, jež jsme často ve víru rádoby „všespásných“ koeficientů ochotni přehlédnout.

 

[1] Nemusí jít nutně jen o nedokončené základní vzdělání u občanů státních příslušníků ČR, ale i cizinců na našem území, což může začít být velmi reálné s ohledem na postupující migrační vlnu

Autor: Hana Svobodová | pondělí 31.8.2015 20:56 | karma článku: 4,17 | přečteno: 135x
  • Další články autora

Hana Svobodová

Nebezpečí určovat, kdo je či není lůza, volbami neskončí. Můžeme se těšit.

V prvé řadě už nyní můžeme říci, že vesnice pro lůzu jechytlavéoznačení, protože jistě neujde pozornosti dokonce i za hranicemi Mostu a jeho okolí. A co si v předvolební době přát víc!

14.8.2018 v 15:03 | Karma: 7,82 | Přečteno: 887x | Diskuse| Politika

Hana Svobodová

Mostecké předvolební kolbiště aneb papír unese hodně

Zřejmě nejen Most, ale i další obce a města se v tomto a pokračujícím období týdnů a měsíců stanou jakýmsi „otevřeným kolbištěm“ pro politické subjekty usilující o voličské hlasy v letošních podzimních komunálních volbách.

8.8.2018 v 16:22 | Karma: 8,07 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politika

Hana Svobodová

Víceletá gymnázia: rušit či nerušit?

Problém je ale poněkud složitější. Dovolím si reagovat na některé texty, debaty, s jejichž obsahem se mi podařilo v poslední době na téma víceletých gymnázií, resp. vzdělávání u nás seznámit.

13.2.2018 v 19:49 | Karma: 8,59 | Přečteno: 513x | Diskuse| Společnost

Hana Svobodová

Čapí hnízdo není Freudovým přeřeknutím, to je vizitka polistopadového vývoje u nás

Navzdory zpolitizování, causa Čapí hnízdo jasně spojená s A. Babišem a dalšími sahá do politiky, ba dokonce politiku velmi zasahuje.

11.8.2017 v 17:23 | Karma: 17,97 | Přečteno: 790x | Diskuse| Politika

Hana Svobodová

Branná výchova, ano či ne?

Co si z tohoto předmětu pamatuji? Nemyslím si, že jsme v ní dostávali nějak výjimečné dávky o vlastenectví, neučili se o revolučních včerejšcích, a už vůbec ne o zítřcích.

10.7.2017 v 20:06 | Karma: 8,93 | Přečteno: 301x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily dva lidi

24. dubna 2024  8:33

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy a...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 541x
Člověk s názory na svět, na nichž trpělivě pracuji a konfrontuji je s jinými. S ochotou přiznat, že se mýlím. Čtu téměř vše. Nikoliv za každou cenu se přidávám k houfu, i když to může být v daný moment výhodné. Pragmatismus však ctím jako názor i školu, která dala světu podněty, jak v něm za určitých okolností přežít.

Seznam rubrik