Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čapí hnízdo není Freudovým přeřeknutím, to je vizitka polistopadového vývoje u nás

11. 08. 2017 17:23:35
Navzdory zpolitizování, causa Čapí hnízdo jasně spojená s A. Babišem a dalšími sahá do politiky, ba dokonce politiku velmi zasahuje.

Navzdory zpolitizování, causa Čapí hnízdo jasně spojená s A. Babišem a dalšími sahá do politiky, ba dokonce politiku velmi zasahuje. Co však zasahuje především, jsou myšlenky a postoje občanů. Nejde proto o její řešení a příp. vyřešení v trestně právním smyslu, ale především o signály a jejich dopady vysílané do společnosti, pokud je spojujeme jen s tím, že „Vaz mu to nezlomí“... (zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/446058-vaz-mu-to-nezlomi-stihani-babise-muze-ano-naopak-pomoci-shoduji-se-politologove.html), pak bude lepší raději nic nedělat, neříkat a dál si přát, aby politika přeci jen posloužila komukoli, kdo na to prostě , především jako majitel, vlastník politiky, coby stát řídil jako firmu, protože to je ta vize nejlákavější a nejvíce motivující naše myšlení a jednání. Jen se ale zkusme také ptát: co až ze sféry zájmů této „firmy - státu“ vypadneme? Co bude pak? Že by nějaký zlatý padák?

A nyní prosím vůbec nesnižuji roli organizace a řízení firmy, např. T. Bati či teorií P. F. Druckera, které znám a věnuji jim pozornost. Osobně si však budu proto myslet dál, že správa věcí veřejných, dokonce i státu, ve svém velmi nejistém údělu zasluhují více než jen firemní značku, podobnou např. té jako z Agrofertu či jiné, a na čele někoho typu A. Babiše.

Nesnižuji či neznejišťuji konání policie, které se jistě neodehrává od stolu a z hlavy nějakého úředníka, nezlehčuji ani to, že reakce občanů, voličů se budou různit. Takoví prostě jsme všichni, a různí. V cause Čapí hnízdo však nejde jen o „nějaké podvody“, nějakého Babiše a příp. na něj navázané persony, které se najdou vždy, protože peněz se mnozí nezřeknou, když se dávají, obvykle tak nějak bez „potu a slz“. Jde především o vnímání politiky, vývoje společnosti a toho, co by se dalo nazvat hodnotovými kvalitami, které by nás měly posouvat od toho, co evidentně poškozuje občanskou společnost v 21. století - korupce, bída, homofobie, intolerance, absence vizí, sociální, kulturní a náboženská nenávist, nesnášenlivost a čnící absence komunikovat napříč společností apod.

Přes veškerou rozdílnost vztahů ke cause Čapího hnízda bychom měli znát odpovědi na otázky: je-li vše opravdu jen účelovým předvolebním konáním proti Babišovi a je přitom z jeho strany „křišťálově čisté“, co myslel tento pán, když říkal, že jména akcionářů neprozradil, protože prý nechtěl ohrozit svoje děti? Freudovo přeřeknutí? Čím je nechtěl ohrozit, resp. před čím je chtěl chránit? Že by si již tehdy byl vědom minimálně neseriózních souvislostí vlastního počínání spojených s dotacemi pro Čapí hnízdo? A kdo tedy tlačí A. Babiše, když on sám do politiky nechtěl – viz jeho tvrzení: „Ano, mám střet zájmů, ale já ho nezneužívám. Do politiky jsem nechtěl,“... (zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/capi-hnizdo-vlastnili-me-dve-deti-a-bratr-moji-partnerky-rekl-babis_201603231946_akottova2)?

Čapí hnízdo je oním symbolem, co se vrací všem, protože čeká, že jej vlastně opět uchopíme a posuneme tak „hranice možného“, co je a není přijatelné, resp. je podle zákona. A nám to vadí či nevadí? Ukážeme to zřejmě zase ve volbách a staneme se tak na další období „rukojmími“ v zájmu nikoliv svých, ale těch, kteří si (s námi) v zásadě dělají, co chtějí. A cože jsme to vlastně chtěli?

Autor: Hana Svobodová | pátek 11.8.2017 17:23 | karma článku: 15.33 | přečteno: 760x

Další články blogera

Hana Svobodová

Branná výchova, ano či ne?

Co si z tohoto předmětu pamatuji? Nemyslím si, že jsme v ní dostávali nějak výjimečné dávky o vlastenectví, neučili se o revolučních včerejšcích, a už vůbec ne o zítřcích.

10.7.2017 v 20:06 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 272 | Diskuse

Hana Svobodová

Beze zbraně nám prý něco chybí. Se zbraní přebývá, ale rozum to není, milý pane

A pořád nejsme lepší! Pravda, můžeme se nakonec postřílet a vlastně ani nepoznat, zda je nám líp nebo hůř.

8.7.2017 v 19:48 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 457 | Diskuse

Hana Svobodová

S mýdlem na Hrad

Nemusíte patřit k „Pražské kavárně“, a stejně tam nakonec patřit budete, protože vás třeba odpuzují hradní eskapády např. prezidentova okolí. A konec konců každý někam patří.

7.7.2017 v 10:44 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 420 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Hana Daňková

Nebezpečný kruhový objezd.

Že by dobrá zpráva pro hledače kovů? Naleznete-li vzácnost, můžete ji komukoliv prodat, a nejlépe do zahraničí, tam si toho na rozdíl od nás váží

18.10.2017 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Jan Dvořák

Stávka v bílém

Praktičtí lékaři a někteří soukromí specialisté šli do stávky.Respektive nešli do ordinací a nechali je zamčené. Cynik by řekl: “To se jim to stávkuje, když jim stejně běží paušální kapitační platba za registrované pacienty."

18.10.2017 v 21:11 | Karma článku: 10.05 | Přečteno: 193 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem populista, xenofob, nacista a Putinův agent?

Pravice už z principu nemůže být populistická, protože pak už by nebyla pravicí. Pravicové hodnoty jsou svoboda, odpovědnost, pořádek, spravedlnost. Nic z toho není populistické.

18.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 453 | Diskuse

Václav Poddaný

Volby 2017

Volby 2017 se rychle blíží a mně to nedá a musím se vyjádřit. Voleb by jsme si měli v demokratické společnosti vážit, avšak v momentální době kapitalismu začínají být spíše k smíchu. Nejen z tohoto důvodu je potřeba přemýšlet.

18.10.2017 v 20:37 | Karma článku: 5.01 | Přečteno: 176 | Diskuse

Martin Makr Kratochvíl

33% OBČANŮ JSOU SVOBODNÍ

Přijďte stvrdit svým hlasem své přesvědčení, životní styl a nenechte si ho nikým vzít! Blíží se volby. Někteří z Vás jsou už rozhodnutí komu dát hlas. Mnoho z Vás však váhá a nakonec k volbám nejde. Berete to jako projev svobody.

18.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 530

Člověk s názory na svět, na nichž trpělivě pracuji a konfrontuji je s jinými. S ochotou přiznat, že se mýlím. Čtu téměř vše. Nikoliv za každou cenu se přidávám k houfu, i když to může být v daný moment výhodné. Pragmatismus však ctím jako názor i školu, která dala světu podněty, jak v něm za určitých okolností přežít.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.